Ameryka

Stany Zjednoczone
Puerto Rico

Europa

Dania
Niemcy
Irlandia
Norwegia
Polska
Szwecja
Wielka Brytania
Hiszpania

Ameryka

Stany Zjednoczone
Puerto Rico

Europa

Dania
Niemcy
Irlandia
Norwegia
Polska
Szwecja
Wielka Brytania
Hiszpania

Polski Ład to zespół reform, które w zamyśle mają wpłynąć pozytywnie na gospodarkę Polski. Ustawa najwięcej zmian przedstawia w prawie podatkowym, więc jej wprowadzenie jest istotne dla każdego przedsiębiorcy, niezależnie czy prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, czy jest właścicielem dużej firmy. Jakie zmiany Polski Ład niesie dla Ciebie i Twojego biznesu?

Program Polski Ład

Polski Ład to jedna z największych reform podatkowych ostatnich lat. Został podpisany przez prezydenta 16 listopada 2021 roku, jednak do jego pełnego obowiązywania przyjdzie nam jeszcze nieco poczekać. Część zmian weszła już w życie wraz z nowym rokiem, ale należy pamiętać, że wprowadzanie tak poważnych zmian w systemie prawnym i podatkowym zawsze wymaga sporej ilości czasu. Na wejście w życie większości elementów programu Polski Ład mamy czas do 1 lipca 2022. Co się już zmieniło, a co jeszcze się zmieni? Jakie znaczenie będzie to miało dla Twojego przedsiębiorstwa?
 

Polski Ład dla przedsiębiorców

Z uwagi na to, że Polski Ład skupia się głównie na kwestiach podatkowych i związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, jego wprowadzenie będzie miało największe znaczenie dla właścicieli firm. Jedną z największych nowości jest zwiększenie kwoty wolnej od podatku oraz podniesienie drugiego progu podatkowego. Obecnie kwota wolna będzie wynosiła 30 tysięcy złotych, natomiast drugi próg podatkowy przekroczysz wtedy, kiedy twój roczny dochód będzie wyższy niż 120 tysięcy złotych.
 

Polski Ład – zmiany w podatkach

Jeśli chodzi o zmiany podatkowe, jakie przedstawia Polski Ład, z całą pewnością najbardziej znaczące są zmiany w kwocie wolnej od podatku oraz podniesienie drugiego progu podatkowego, jednak to nie wszystkie nowości, jakie przygotował dla nas ustawodawca. Zmianie ulegnie chociażby sposób pobierania zaliczek na poczet podatku dochodowego dla osób, których przychód nie przekracza kwoty 12800 złotych miesięcznie. Wprowadzona została także ulga podatkowa dla klasy średniej czy osób wracających z emigracji do kraju.
 

Polski Ład a kasy fiskalne

Polski Ład – program zakłada wprowadzenie obowiązku obsługi płatności bezgotówkowych dla pewnych grup przedsiębiorców. W praktyce jedną z największych nowości dla właścicieli firm będzie obowiązek przyjmowania płatności dokonanych instrumentem płatniczym. Zwolnieni są z tego ci przedsiębiorcy, którzy nie mają obowiązku prowadzić ewidencji sprzedanych towarów przy zastosowaniu kas rejestrujących, jednak poza tą grupą zmiany dotkną każdego przedsiębiorcę. Jak się na nie odpowiednio przygotować?
 

Elektroniczne płatności w ramach Polskiego Ładu

Od 1 stycznia 2022 każdy przedsiębiorca używający kasy fiskalnej ma obowiązek udostępnić możliwość płatności bezgotówkowej kartą lub innym instrumentem płatniczym. Czym są instrumenty płatnicze? Pod tą nazwą kryją się chociażby płatności dokonywane za pomocą kodu BLIK. Warto tutaj dodać, że ten przepis dotyczy nie tylko usług, które są wykonywane w siedzibie przedsiębiorstwa, ale też poza nim. Przykładowo – jeśli profilem Twojej działalności jest przewóz osób, będziesz musiał udostępnić im możliwość zapłaty bez gotówki niezależnie od miejsca na trasie, w jakim się aktualnie znajdujecie.
 

Płatności w Polsce a terminale płatnicze 

Obowiązek przyjmowania elektronicznych form płatności to nie jedyna nowość, jaka czeka właścicieli firm. Od początku lipca 2022 roku każda kasa fiskalna online musi być zintegrowana z terminalem płatniczym. Z tego obowiązku są oczywiście zwolnieni posiadacze drukarek fiskalnych, które z definicji są sprzężone z kasą. Taki zapis wymusza na przedsiębiorcach dostosowanie istniejącego już u nich systemu płatności i terminali do nowych reguł. Nie ma jednak powodów do obaw – Elavon ma w swojej ofercie rozwiązania, które są w stanie pomóc każdemu przedsiębiorcy w dostosowaniu się do nowych zmian. W naszej ofercie znajdziesz nie tylko nowoczesne terminale Ingenico Tetra, które bez problemów mogą zostać podłączone do kasy fiskalnej, ale chociażby opcję zmiany w terminal Twojego smartfona, abyś zawsze był przygotowany na przyjęcie płatności.

Co to jest Polski Ład?

Polski Ład – projekt reform podatkowych, którego formalna nazwa brzmi: Ustawa z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw. Ustawa Polski Ład została podpisana przez prezydenta już 16 listopada ubiegłego roku, jednak wejście w życie większości jej postanowień zostało zaplanowane w dwóch krokach. Pierwszy z nich miał miejsce wraz z początkiem roku 2022, na kolejny, wprowadzający w życie większość pozostałych zmian, będziemy musieli poczekać do 1 lipca.

Polski Ład – zmiany, które przewiduje, mają na celu zoptymalizowanie przepisów podatkowych w naszym kraju i pobudzenie jego gospodarki, chociaż zmianie nie ulegną jedynie nasze podatki. Nowy Ład to także zmiany w przepisach dotyczących kas fiskalnych czy Prawie przedsiębiorców.

 

Polski Ład – jakie zmiany wprowadza?

Polski Ład – od kiedy obowiązuje ta ustawa, każdy przedsiębiorca musi liczyć się ze zmianami, jakie będzie musiał wprowadzić do swojego biznesu. Warto tutaj wspomnieć, że niedostosowanie się do niektórych zapisów ustawy może skutkować nałożeniem kary na Twoje przedsiębiorstwo, jak chociażby kara za brak kasy fiskalnej współpracującej z terminalem płatniczym. W jaki sposób praktycznie przygotować się na to, jakie zmiany czekają nas po pełnym wejściu w życie Polskiego Ładu? Kasy fiskalne online – od kiedy będą obowiązkiem?

 

Nowe regulacje dotyczące kas fiskalnych

Zdecydowanie jedną z największych zmian w kontekście Polskiego Ładu jest to, że obecnie każdy przedsiębiorca, który używa kasy fiskalnej do ewidencji sprzedaży w ramach swojej działalności, będzie zobowiązany do wspierania płatności bezgotówkowych. Oznacza to, że jeśli w Twojej firmie używane są kasy fiskalne, od 1 stycznia 2022 roku jesteś zobowiązany do wspierania płatności kartą lub innymi instrumentami płatniczymi. Dotyczy to nie tylko siedziby przedsiębiorstwa czy Twojego lokalu, ale właściwie każdego miejsca, gdzie zostanie wykonana usługa.

Kasy online – obowiązek ich połączenia z terminalem płatniczym nabierze mocy od 1 lipca 2022 roku. Zwolnione będą z niego jedynie te firmy, które nie posiadają kasy fiskalnej w celu prowadzenia ewidencji swojej sprzedaży.

 

Kasa fiskalna online z terminalem płatniczym

Jako przedsiębiorca wiesz, że dostosowywanie się do aktualnej sytuacji podatkowej i prawnej jest niezbędne, by firma mogła bezproblemowo funkcjonować i dalej się rozwijać. Jak obowiązek integracji kas fiskalnych z terminalami płatniczymi wpłynie na Twój biznes? Zależy to w głównej mierze od tego, jak będziesz na to przygotowany. Elavon proponuje kompleksową obsługę płatności zgodną z zapisami Polskiego Ładu, niezależnie czy mówimy tutaj o obsłudze płatności online, czy konfiguracji terminali. Zdecydowanie lepiej jest pomyśleć wcześniej o dostosowaniu swojej firmy do przepisów nowego prawa, aby nie narazić się na karę finansową.

 

Ustawa o podatku dochodowym

Zmiany w ustawach o podatku dochodowym to jedna z najważniejszych zmian, jakie oferuje nam Polski Ład. Przedsiębiorcy odczują ją podobnie jak ich pracownicy, jednak jest to w dużej mierze uzależnione od indywidualnych dochodów. Nowy Polski Ład – podatki dochodowe będą rozliczane inaczej, zmieni się także sposób naliczania ich składek. Ważną zmianą jest także podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tysięcy złotych oraz podniesienie drugiego progu podatkowego.

 

Nowy Polski Ład – jak się przygotować?

Polski Ład – dla przedsiębiorców oznacza on konieczność dokładnego sprawdzenia wymogów i zapisów, jakie wejdą w życie wraz z ustawą. Jak powinna się do tego przygotować Twoja firma? Przede wszystkim już obecnie można zacząć myśleć o lipcu i obowiązku zintegrowania kas fiskalnych i terminali płatniczych. Znalezienie dobrego rozwiązania w tym zakresie powinno oszczędzić wiele problemów. Należy pamiętać, że ustawodawca nie zostawił przedsiębiorców bez pomocy w tym zakresie. Polska Bezgotówkowa to jeden z programów, który ma zapewnić, że polskie płatności zawsze będą mogły być wykonane bez użycia gotówki. Warto pomyśleć o tym już teraz i odpowiednio przygotować się na to, co niesie ze sobą Polski Ład.

Share:

Kontynuuj czytanie

Wielokrotnie nagradzana analiza ryzyka transakcj artykuł

Wielokrotnie nagradzana analiza ryzyka transakcj

Unikanie typowych puapek prawnych w e commerce artykuł

Unikanie typowych puapek prawnych w e commerce

Plynnosc finansowa artykuł

Plynnosc finansowa

Your Order
  • Qty:

    X

    Delete Product