W wielu przypadkach okazuje się to konieczne w świetle obowiązujących przepisów prawnych. Dotyczy to przedsiębiorców, którzy muszą prowadzić ewidencję sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej.
Choć liczba potencjalnych kryteriów wyboru jest długa, na jej szczycie znajdują się najczęściej koszty związane z miesięczną obsługą transakcji bezgotówkowych. Należy też upewnić się, że dostawca szczyci się dobrymi opiniami na rynku, działa na nim od wielu lat i zapewnia dostęp do najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych wpływających na komfort i bezpieczeństwo transakcji.
Choć do dyspozycji jest kilka rodzajów, najwięcej polskich przedsiębiorców korzysta obecnie z terminali POS (ang. POS = point of sale). Są to urządzenia przeznaczone do stosowania w punktach handlowych lub usługowych, a zatem do użytku stacjonarnego.
Umieszcza się je w stałym miejscu (np. przy kasie lub przy barze) i podpina do źródła prądu. Przy zakupie warto też zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje, które podniosą zadowolenie klientów.
Urządzenie należy podłączyć i skonfigurować zgodnie z zaleceniami producenta.
Przy modelu stacjonarnym komunikacja z centrum autoryzacyjnym po rozpoczęciu transakcji odbywa się najczęściej za pośrednictwem łącza telekomunikacyjnego, czyli kabla ethernetowego (standard IP) – wymaga to zatem dodatkowego poprowadzenia kabli we właściwy sposób.
Brak środków na zakup i wdrożenie terminala płatniczego nie musi być przeszkodą nie do pokonania przy otwieraniu własnego biznesu. Z myślą o takich przedsiębiorcach powstał program Polska Bezgotówkowa, zapewniający możliwość otrzymania potrzebnego urządzenia za 0 zł i używania go przez 12 miesięcy bez żadnych opłat, do określonej kwoty obrotu (100 tys. zł).
W ramach progamu można również zacząć przyjmować płatności przez internet za darmo, korzystając z Bramki Płatniczej Elavon.
Elavon umożliwia wzięcie udziału w programie przedsiębiorcom, którzy się do niego kwalifikują. Wystarczy jedynie zarejestrować się online lub zadzwonić i porozmawiać z konsultantem, a następnie wybrać odpowiedni terminal płatniczy lub bramkę do płatności online. Potem należy tylko podpisać umowę i zaczekać na dostarczenie urządzenia – i już można korzystać z niego na co dzień.
Choć obecnie nie ma obowiązku integracji terminala płatniczego z kasą fiskalną, warto to rozważyć. Rozwiązanie to pozwala zautomatyzować proces przyjmowania płatności bezgotówkowej, a jednocześnie wyeliminować czynnik mogący generować najwięcej problemów dla przedsiębiorcy – błąd ludzki.
Wybierając integrację tych dwóch urządzeń, nie musisz wpisywać kwoty najpierw na kasie, a później drugi raz na terminalu. Dane transakcji zostaną automatycznie i błyskawicznie przekazane do drugiego urządzenia, więc nie ma mowy o źle wpisanej kwocie. Co więcej, wszystkie dane są też od razu ujęte w raportach kasowych, a to znacznie upraszcza kwestie związane z raportowaniem i rozliczaniem przychodów z płatności bezgotówkowych.
Standardowy terminal POS jest przystosowany do przyjmowania płatności bezgotówkowych za pośrednictwem karty debetowej i kredytowej. Nowoczesne urządzenia cechują się znacznie szerszym zakresem zastosowań. Wszystkie terminale Ingenico umożliwiają płacenie BLIK-iem z użyciem kodu, który cieszy się obecnie dużym powodzeniem, zwłaszcza wśród najmłodszych klientów. Z punktu widzenia osoby obsługującej terminal nie wiąże się to z dodatkowym wysiłkiem. Proces zamyka się w kilku krokach.
BLIK-iem można też płacić zbliżeniowo. W takim razie obsługa wygląda dokładnie tak jak przy klasycznej karcie zbliżeniowej. Gdy telefon klienta znajduje się tuż przy terminalu, następuje wymiana danych między nimi i rozpoczęcie płatności. Po jej autoryzacji urządzenie wydaje charakterystyczny dźwięk – to oznacza, że płatność się udała.
Dużym zainteresowanie wśród klientów cieszą się także terminale umożliwiające przyjmowanie płatności NFC. W tej grupie znajdują się urządzenia obsługujące tzw. portfele cyfrowe (np. Google Pay, Garmin Pay czy Apple Pay). Obsługuje się je za pośrednictwem smartfonów oraz tzw. wearables, czyli zegarków i opasek z funkcjami smart.
To, na jaką skalę prowadzony jest biznes, nie ma żadnego znaczenia w kontekście opłacalności stosowania terminala płatniczego – zwłaszcza w świetle obowiązujących przepisów prawnych. Prowadząc mały lub średni biznes, zwraca się jednak znacznie większą uwagę na koszty niż w przypadku dużych przedsiębiorstw i korporacji.
W ofercie Elavon znajdują się rozwiązania skrojone pod potrzeby zarówno mikroprzedsiębiorców, którzy cenią sobie optymalizację kosztów, jak i największych podmiotów na rynku – stawiających na łatwe skalowanie, integrację z już istniejącą infrastrukturą oraz bezkompromisowe bezpieczeństwo. W każdym przypadku można liczyć na spersonalizowane podejście do potrzeb biznesowych i zaproponowanie takich urządzeń oraz funkcji dodatkowych, które rzeczywiście przydadzą się oraz przysłużą rozwojowi biznesu.
Instaluje się je na stałych stanowiskach kasowych, np. w sklepach czy lokalach usługowych. W tym przypadku łączność z centrum autoryzacyjnym następuje najczęściej poprzez kabel ethernetowy. Cechują się dużą wydajnością i obecnością dodatkowych funkcji oraz drukarki.
Urządzenia z tej kategorii cechują się często kompaktowymi wymiarami oraz niską wagą. Okaże się to komfortowe również w przypadku stałego punktu kasowego. Terminale mobilne wymagają regularnego ładowania. Do autoryzacji dochodzi za sprawą alternatywnych form łączności: Bluetooth, Wi-Fi, lub sieci GPRS.
Szukając sprawdzonego partnera do obsługi płatności bezgotówkowych, warto zainteresować się ofertą Elavon. Do dyspozycji profesjonalnych podmiotów są nie tylko nowoczesne terminale POS spełniające najwyższe normy rynkowe, ale także kompleksowy zakres usług dla każdego przedsiębiorcy. Wybór Elavon jako partnera biznesowego zapewnia dostęp m.in. do:
● danych biznesowych – bez względu na miejsce i porę,
● wsparcia w zakresie PCI,
● najpopularniejszych rodzajów płatności, o które najczęściej pytają klienci,
● całodobowego wparcia na infolinii oraz online.
W wielu przypadkach okazuje się to konieczne w świetle obowiązujących przepisów prawnych. Dotyczy to przedsiębiorców, którzy muszą prowadzić ewidencję sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej.
Taki proces pozwala wyeliminować ryzyko wystąpienia błędu przy przepisywaniu kwoty z kasy fiskalnej do terminala płatniczego. Sprawia to też, że transakcja przebiega szybciej niż zwykle.
Jak najbardziej. Urządzenia z tej grupy są lekkie, poręczne i nie wymagają fizycznego połączenia z siecią za pomocą kabla ethernetowego, co ułatwia ich montaż. Decydując się na taki krok, wystarczy skorzystać z innego formatu komunikacji z centrum autoryzacyjnym – np. z Bluetooth, Wi-Fi, lub sieci GPRS.
Dobrym sposobem na ograniczenie wydatków na cel może okazać się wzięcie udziału w programie Polska Bezgotówkowa. Zasady uczestnictwa w nim są proste, a zyski dość wymierne dla przedsiębiorców, bo można otrzymać terminal za 0 zł, a do tego nie płacić za jego użytkowanie przez pierwsze 12 miesięcy.
Wypełnij formularz lub zadzwoń.