Cyfrowy portfel, czasami nazywany portfelem elektronicznym, to metoda płatności, która pozwala na dokonywanie transakcji elektronicznych w sklepie stacjonarnym lub online. Portfele są przechowywane na smartfonie lub innym urządzeniu mobilnym. Odblokowują cały wachlarz funkcjonalności, w tym historię transakcji oraz możliwość przechowywania kart lojalnościowych i zniżek, kart pokładowych lub tranzytowych oraz biletów na wydarzenia.
Na rynkach europejskich portfele cyfrowe są niemal w całości zasilane transakcjami dokonywanymi za pomocą kart płatniczych poprzez tradycyjne sieci akceptacji systemów lub marek kart, takich jak Visa i Mastercard. Są to portfele oparte na kartach (Card Based Wallets).
W pozostałych częściach świata, szczególnie tam, gdzie konsumenci mogą nie mieć konta bankowego, ale posiadają smartfon, powstały portfele poza ekosystemami zbudowanymi na schematach płatniczych, w których transakcje są finansowane bezpośrednio z konta bankowego, za pomocą gotówki lub poprzez ryczałtowe wypłaty. Są to portfele o przechowywanej wartości (Stored Value Wallets).
Istnieją cztery główne rodzaje portfeli cyfrowych.
1. Portfel zamknięty
Zamknięty portfel jest zwykle tworzony przez jedną firmę sprzedającą produkty i usługi bezpośrednio klientom. Użytkownicy mogą przechowywać środki na dokonywanie transakcji tylko z emitentem portfela. Wszelkie pieniądze z anulowania, zwrotów lub refundacji są zwracane do portfela. Dobrym przykładem takiego rozwiązania jest Amazon Pay.
2. Portfel półzamknięty
Te portfele pozwalają użytkownikom dokonywać transakcji w wybranych firmach i lokalizacjach, zazwyczaj przy dokonywaniu zakupów online i offline. Firmy muszą zawrzeć umowę z emitentem portfela, aby zaakceptować ten rodzaj płatności. W Indiach Paytm jest popularnym półzamkniętym portfelem z ponad 450 milionami zarejestrowanymi użytkownikami3.
3. Portfel otwarty
Są to najbardziej znane rodzaje portfeli cyfrowych, umożliwiające użytkownikom zarządzanie i śledzenie płatności online. Są one zaprojektowane jako łatwe w użyciu aplikacje internetowe, które można pobrać na dowolne urządzenie lub przeglądarkę z połączeniem internetowym.
Otwarty portfel jest kompatybilny z różnymi platformami, umożliwiając użytkownikowi dostęp do swoich transakcji w dowolnym czasie z dowolnego miejsca na świecie. Zazwyczaj otwarte portfele są wydawane przez banki lub instytucje współpracujące z bankami i uzyskują dostęp do środków bezpośrednio poprzez konto bankowe lub kartę płatniczą – tak jak w przypadku Apple Pay i Google Pay.
4. Portfele kryptowalutowe
Portfele kryptowalutowe są używane wyłącznie do przechowywania haseł kryptowalutowych w jednym miejscu. W przeciwieństwie do portfeli cyfrowych, nie przechowują one w rzeczywistości żadnej waluty, ale zamiast tego dają narzędzia dostępu i zarządzania wszystkimi walutami, wysyłania i otrzymywania pieniędzy, a nawet robienia zakupów w sklepach akceptujących kryptowaluty. Podczas gdy wiele portfeli kryptowalutowych ma charakter cyfrowy, niektóre jednak są dostarczane jako kawałek fizycznego sprzętu, podobnego do pamięci USB.